Hamarosan itt a tél és lassan beérnek az év utolsó gyümölcsei is. Az egyik sereghajtó a birsalma, amiért nekünk idén sem kellett messzire menni. Csak a szomszédig gyalogoltunk át érte. Hálás vagyok nekik, mert egy darabot sem esznek meg belőle. Nálunk viszont elég népszerű, ezért be is gyűjtöttük az összeset. A friss gyümölcsök egyik legegyszerűbb felhasználási módja --a télire eltevős és befőzős módszerektől most eltekintve--, ha megfőzzük őket és csinálunk belőle egy remek gyümölcs szószt. Maga a birsalmaszósz recept igen egyszerű, és a birsalmán kívül csak 3-4 db --minden háztartásban megtalálható-- összetevő kell.
A birsalmaszószt elkészíthetjük befőttből is. Azzal kicsit kevesebb dolgunk van, mert nem kell annyit főzni és a szeleteléssel sem kell bajlódni. És a nagy igazság az, hogy a befőttből elkészített szósz szerintem finomabb is. Ez talán annak köszönhető, hogy az üvegben valahogy több cukrot vesz fel a gyümölcs az állás miatt, és valahogy más lesz az íze. Ahhoz persze, hogy a birsalmaszósz befőttből tudjuk elkészíteni, van egy feltétele. Mégpedig, hogy legyen otthon egy üveggel. Ha nincs, de szeretnél készíteni, itt megnézheted én hogyan csinálom.
No de hát most azzal dolgozunk ami van.
Szóval...
A birsalmák szeletelése nekem mindig kihívás, mert a gyümölcs húsa --még érett állapotban is-- igen kemény. Nyilván ezt mindig a férjemre bízom, mert mégiscsak jobb, ha ő vágja el a kezét, mint ha én vágnám.
Az a birsalmaszósz recept, amit lentebb olvashatsz, keményítővel készül, de liszttel, és vaníliás pudingporral is besűríthető. Így a pudingportól kap egy kis vaníliás beütést, amit egy csomag vaníliás cukorral is megoldhatunk, ha éppen keményítővel készítjük. Ugyan a recept nem tartalmaz vaníliás cukrot, de ha hozzáadunk egy csomaggal, az biztos nem ront rajta.
Egyébként nagyjából minden gyümölcs szósz elkészítése így történik, úgyhogy ez a módszer kipróbálható akár sima almával is.
Az utánpótlás is megoldott a birsalmaszósz téli elkészítéséhez, mivel a maradék gyümölcs befőttes üvegekben végzi.
Maga a recept kb. 4 evőkanál cukrot tartalmaz, ami ízlés szerint adagolható, de akár diétás birsalmaszószt is készíthetsz. Persze attól függően, hogy milyen szempontok alapján diétázol. Ha éppen érzékeny vagy a tejtermékekben lévő laktózra akkor laktózmentes tejföllel, gluténmentes verzióban pedig gluténmentes keményítővel készítheted el. Ha a cukrot szeretnéd elhagyni belőle, akkor szerintem a legjobb megoldás a stevia (sztívia) lehet (akár por akár folyékony formában) mint édesítőszer.
Én mindig dupla adagot főzök, így a hús --ami mellé készül-- általában hamarabb elfogy. Így a birsalmaszósz anélkül fogy el. Magában is olyan, mint egy desszert, de egy pirosra sült malaccomb, sült oldalas vagy marhasült mellé is jól illik köretként.
[recept-elott link_a_kephez="igen"]
Birsalmaszósz recept
- 4 db közepes vagy 5 db kisebb birsalma (kb 1/2kg pucolva)
- csipet só
- 4 evőkanál cukor izlés szerint
- 3 evőkanál tejföl
- 3-4 evőkanál keményitő vagy liszt (vagy 1 cs vaniliás pudingpor / főzős /)
- A birsalmákat magházuktól megtisztitjuk. Pucolni nem kell, csak fel kel vágni kockákra.
- Felengedjük egy lábosba annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Majd puhára főzzük.
- Vigyázzunk, hogy ne főzzük szét.
- Egy csipet sóval, és a cukorral ízesítjük. Egy késhegynyi őrölt fahéjat is rakhatunk bele.
- A tejfölt kikeverjük csomómentesre a keményítővel, vagy a liszttel.
- Kevés hideg vízzel keverhetjük folyékonyabbra.
- A birsalma főzőlevéből hozzámerítünk egy-két merőkanállal majd tovább keverjük simára.
- A gyümölcshöz öntjük és pár percig forralva -kicsit kevergetve- besűrítjük.