Azt hiszem, hogy ez egy tipikus karácsonyi desszert, de sokan készítik húsvétkor is, és van ahol egész évben népszerű. Nálunk is az. Így történt, hogy az elmúlt hétvégén is készült egy adag. A jó hír az, hogy a zserbó szelet készítése nem igényel különösebben nagy gyakorlatot, és technikai tudást sem. Így kezdő szakácsoknak is bátran ajánlom.
Mostanában elég népszerűvé vált az egészséges táplálkozás, és olykor pár dologban én is próbálok változtatni a már megszokott étrenden.(Na persze ez nem mindig sikerül.) Megpróbálom lecserélni kicsit egészségesebbre azokat az alapanyagokat, amelyekkel ez megtehető. Ezért ez a zserbó szelet recept egy pici változáson esett át, ami semmiképp sem változtatja meg ennek a nagyszerű desszertnek az ízét.
Persze az igazat megvallva, egy ilyen egyszerű receptet nem biztos, hogy érdemes tovább variálni, ezért itt is csak annyi történt, hogy a sima lisztet lecseréltem teljes kiőrlésűre, és diós töltelékbe kevesebb cukor került.
A tészta a teljes kiőrlésű liszttől kicsit sötétebb lesz, és talán egy kicsit nehezebben nyújtható, de ez nem annyira veszélyes.
A kinyújtott tésztánkat megkenjük baracklekvárral -amit ne sajnáljunk belőle-, majd megszórjuk a dióval, amit előtte összekeverünk némi cukorral. A receptek többségében ez a cukor kb 100-120g, de ez a mennyiség szerintem nyugodtan csökkenthető 1-2 evőkanálra, de akár nullára is. Tulajdonképpen a lekvárban kell lennie annyi cukornak, hogy az édes íz megfelelő legyen, és hidd el nem fogod észrevenni a kevesebb cukrot. Ezen kívül simán helyettesíthetjük valamilyen cukor helyettesítővel is, ha mégsem lenne számodra elég édes.
Ha összepakoltunk mindent, a tészta tetejét mindenképp szurkáljuk meg egy villával, hogy a felesleges gőzök, gázok, el tudnak távozni a belsejéből.
A zserbó szelet és a csoki máz
A kisült tésztát én kétféleképpen szoktam bevonni csokimázzal.
Csoki máz kakaóból :
Az első lehetőség egy kakaós, cukros, vajas máz, ami fényesebb felületet ad, és az íze meglehetősen kakaós. Szinte olyan mintha egy nagyon magas kakaótartalmú étcsokoládét olvasztanánk meg. Ez a zserbónál nem hátrány, mert ez kellemesen harmonizál a baracklekvárral és a dióval. Persze magában kóstolva eléggé kakaósnak tűnhet, de a zserbóval együtt már ez nem olyan feltűnő. Itt az arányok a következők 100g porcukor, 30g vaj, 30g kakaópor. A vajat megolvasztjuk majd elkeverjük a cukorral és a kakaóporral. Ha nem elég folyékony (mert ez előfordulhat az alapanyagok különbsége miatt), akkor apránként adjunk hozzá még egy kevés vajat.
Csoki máz csokoládéból :
Én itt most ezt használtam. Ezt talán egy kicsit egyszerűbb megcsinálni, de nyilván drágább. Viszont ha nem szereted a nagyon intenzív kakaós ízt, akkor marad ez a megoldás. Kiválasztod a kedvenc csokidat (legvégső esetben tortabevonót), és vízgőz felett 1-1,5 táblát felolvasztva, egy két evőkanál étolajjal elkeverve felkened a tészta tetejére.
Valójában ez a zserbó szelet Horváth Ilona nagy sikerű szakácskönyvéből indult ki, de itt azt írom le amit én készítettem.
A zserbó szelet történetéről itt olvashatsz
Ez most talán a második vagy a harmadik sütés ezzel a recepttel, és valószínűleg így készül a következő is. Én a vékony tésztát jobban kedvelem, így a tészta vastagsága a nagy gáztepsiben sütve ezzel a mennyiséggel pont jó. Kb azt a minőséget és vékonyságot kapjuk mint ami a képen látszik.
Kellemes sütögetést.
[recept-elott link_a_kephez="igen"]
Zserbó szelet
- 35 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 1 egész tojás
- 5 dkg cukor
- 20 dkg margarin vagy zsír
- 1 dl tej
- 1 dkg élesztő
- 1/2 teáskanál sütőpor
- Csipet só
- Töltelékhez: 15 dkg darált dió (20 dkg lekvár, ( 10 dkg cukor vagy cukor helyetesítő, a dióval elkeverve, de nem kötelező))
- Bevonathoz: 100-150g étcsokoládé (legvégső esetben tortabevonó, és egy két evőkanál étolaj)
- Az élesztőt a tejben egy teáskanál cukorral elkeverjük, és felfuttatjuk.
- A lisztet a zsiradékkal elmorzsoljuk, és hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a cukrot, a tojást, egy csipet sót és sütőport, majd jól összedolgozzuk és három egyenlő részre osztjuk.
- A tésztákat a meglévő tepsink méreténél kicsit kisebbre nyújtjuk úgy, hogy a széléhez ne érjen hozzá.
- Az első lapot a tepsibe helyezés után megkenünk lekvárral, és megszórjuk darált dióval.
- A második lapot az elsőre helyezve, hasonlóképpen járunk el.
- A harmadik lap legfelülre kerül úgy, hogy a széleket is betakarjuk vele.
- A tésztát szobahőmérsékleten kelesztjük egy órát.
- A tetejét villával megszurkáljuk, és lassan sütjük amíg a teteje világosbarnára sül.
- A kihűlt tészta tetejét csokimázzal vonjuk be ( a fentebb leírt módszerrel), és tetszés szerint felszeleteljük.
Én ezt a zserbót a nagy gáztepsiben csináltam, ami 30X35 cm-es. Így lett olyan mint a fenti képen látszik.
Ha vastagabb tésztát szeretnénk akkor kisebb tepsit válasszunk.
A diós tölteléket nem feltétlen muszáj porcukorral összekeverni,( főleg ha a lekvárban is sok a cukor), de ha édesebben szereted akkor kb 1-10 dkg porcukorral vagy kristálycukorral összekeverheted a tésztára szórást megelőzően.