A hot cross buns egy édes fűszeres zsemle ami a világ számos pontján (Brit és Ír-szigeteken, Ausztráliában, Kanadában, Indiában, Írországban, Új-Zélandon, Pakisztánban, Délen Afrikában és Amerikában) igen népszerű és hagyományosan mazsolával, ribizlivel (ami nagy valószínűséggel aszalvány) készítik. A tetejét egy lisztes mázzal keresztet rajzolva díszítik, és jellemzően nagypénteken a böjt végét jelezve készítik és eszik.
Az édesség népszerűségének titka valószínűleg abban rejlik, hogy egy kis hagyományt, kényeztetést és ünnepi hangulatot hoz a hétköznapokba. A hot cross buns nem csak egy egyszerű sütemény, hanem egy kis ínyencség, amely az otthon melegével és az ünnepi asztal varázsával ajándékoz meg.
Számos közösségi oldalon belefutottam már a fényképébe, és kíváncsi voltam, hogy mit tudhat ez, ha már ilyen sok országban ennyire népszerű. Az eredmény pozitív, és ugyan a mi kis hazánk hagyományos fonott kalácsa valószínűleg soha nem megy ki a divatból --ami nagyon helyes--, de nálam ez az angol húsvéti zsemle is felkerül a listára.
A hot cross bun receptje.
Az igazság az, hogy többféle hot cross buns recept érhető el a világhálón, mondhatnám azt is, hogy országonként változik, így elég nehéz kideríteni melyik az eredeti, ezért én összeollóztam ezekből, egy olyan "hot cross buns magyarul" receptet, ami tényleg--de tényleg-- jól sikerült.
Próbáltam leginkább az Angol verzióra támaszkodni, de a ribizlit így is le kellett cserélnem aszalt szilvára. A tészta a megadott alapanyagokból a recept szerint simán elkészíthető. Bár az első dagasztásnál meglepő lehet, hogy a tészta meglehetősen ragacsos lesz. Ezért érdemes géppel végezni a dagasztást. Ne rakjunk bele még lisztet, mert a kelesztést követően némi liszt hozzáadásával (csak hogy ne ragadjon a kezünkhöz) simán átgyúrható.
Tulajdonképpen a keresztnek a tetején csak szimbolikus és esztétikai, jelentése van, az ízéhez nem ad hozzá semmit. Így ha nem szeretnénk vele szórakozni el is hagyhatjuk. Így akkor nem hot cross buns, hanem not cross buns készül. Viszont így ez olyan, mint a szülinapi torta gyertyák nélkül.
A receptek változhatnak, de egy dolog biztos: a hot cross buns elkészítése otthon is izgalmas és kreatív kihívást jelent. A sütés során a ház megtelik az édes fűszerek és tészta illatával, ami garantáltan jókedvre derít mindenkit.
A sütésnél érdemes odafigyelni arra, hogy ez egy kelt tészta, amit nem érdemes magas hőmérsékleten sütni. Ha lassan és kb. 160°C-on sütöd, biztosan átsül anélkül, hogy odaégne. Én gázos sütőben a legfelső részen sütöttem 35 percig úgy, hogy a sütő előtte maximumon volt előmelegítve, majd kb. 5 perc múlva lejjebb vettem.
Igaz, hogy a húsvét már elmúlt, de ez nem fog engem megakadályozni abban, hogy ez az angol húsvéti zsemle év közben is elkészüljön. Annál is inkább, mert ezt karácsonykor és újévkor is rendszeresen sütik.
Jó étvágyat
Hot cross buns > Angol húsvéti zsemle
A tésztához:
- 500 g BL80-as liszt
- 75 g porcukor
- 1 kk só
- 1 csomag szárított élesztő (jó a nem szárított is)
- 2 kk mézeskalács fűszerkeverék
- 75 g mazsola
- 50 g kandírozott narancshéj vagy egyéb aszalt gyümölcs
- 300 ml zsíros tej (plus 2 ek)
- 50 g vaj
- 1 to jás felverve
- 1 evőkanál napraforgó olaj
A kereszthez:
- 50 g liszt
- kevéske víz
A fényezéshez:
- 3 evőkanál baracklekvár
- A tejet és a vajat egy tálban összemelegítjük úgy hogy teljesen elolvadjon de ne melegítsük tovább mint 35-40°C.
- A lisztet, sót, cukrot, a fűszereket, és az élesztőt egy tálba még szárazon jól összekeverjük, és a közepén egy mélyedést készítünk. Ebbe öntsük bele a tej és a vaj keverékét.
- A tojást némileg felverjük (nem habosra) és azt is hozzáadjuk a tésztához.
- Elkeverjük az egészet egy fakanállal, majd kézzel vagy robotgéppel addig dagasztjuk amíg egy ragadós tésztát nem kapunk.
- A tésztát egy enyhén beolajozott tálba tesszük, majd meleg helyen (30-40°C) kelesztjük 1 órát, vagy amíg a másfélszeresére, kétszeresére nem dagad.
- A megkelt tésztába keverjük a gyümölcsöket és a magokat, majd átgyúrjuk úgy , hogy azok elkeveredjenek.
- Ismét állni hagyjuk 1-1,5 órát kelni.
- Ha megkelt, akkor a tálból kivéve 12 db egyenlő részre osztjuk (körülbelül 90g darabokra).
- Kis gombócokat formázunk belőlük, és egy tepsibe helyezzük őket sütőpapírra.
- Úgy helyezzük őket egymás mellé, hogy most 30-60 percre ismét félretesszük kelni, és ahogy megnőnek elférjenek egymás mellett.
- Melegítsük elő a sütőt 200-220°C-ra .
A kereszt elkészítése és a tészta sütése:
- Az 50g lisztet keverjük annyi vízzel el csómómentesen, hogy az állaga kicsit sűrűbb legyen mint a méz, de még habzsákból kinyomható legyen, amivel formázzunk kereszteket a zsemlék tetejére.
- Ha ezzel kész vagyunk akkor az előmelegített sütőbe helyezzük, majd 5 perc múlva a sütő hőmérsékletét visszavesszük 160°C-ra.
- Kb 30-35 perc alatt megsül de azért ellenőrizzük mert sütőtől is függ a sikerünk. Mivel ez egy kelt tészta, nem szereti a magas hőmérsékletet mert a külseje hamar megég, belül pedig nyers marad.
- Amíg megsül, addig 3 evőkanál baracklekvárt egy szitán átszűrünk, és a sütést követően megkenjük vele a zsemlék tetejét.
A BL80 liszt hiányában használhatunk BL55-t is de akkor kb 100g-ot cseréljünk le belőle réteslisztre.
Ha nincs mézeskalács fűszerkeverék akkor 1.5 kk fahéjat és negyed kk szegfűszeget rakjunk bele helyette.
A tészta a megadott alapanyagokból elkészíthető, abban hiba nincs. Esetleg az első dagasztásnál a tészta talán túl folyékonynak tűnhet, de nem az. Hagyjuk az edényben, és a második átgyúrásnál liszttel kezeljük az esetleges kézhez, edényhez ragadásokat. Jó lesz meglátod.
Az angolok ezt mazsolával és ribizlivel készítik, de én a ribizlit aszalt szilvára cseréltem, mert csak az volt itthon. Szerintem bármilyen aszalt gyümölccsel elkészíthető.